Görünüşe göre masaüstü bilgisayar kullanıyorsunuz.. Masaüstü görünümüne geçmek ister misiniz?

EVET HAYIR
07 Ağustos 2018 12:58
ÖSYM ile YKS tercihleri nasıl YAPILIR? ÖSYM tercih klavuzu 2018 | Üniversite taban puanları

ÖSYM ile YKS tercihleri nasıl YAPILIR? ÖSYM tercih klavuzu 2018 | Üniversite taban puanları... ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre tercihlerin 7 Ağustos tarihinde başlayacağı açıklanmıştı. Adaylar bugün itibari ile osym.gov.tr adresi üzerinden tercih işlemleri gerçekleştirebilecekler. ÖSYM ile 2018 tercih kılavuzu ve 2017-2018 üniversite taban puanları bu başlık altında bulabilirsiniz. Peki ÖSYM ile 2018 YKS tercih nasıl yapılır?

ÖSYM ile YKS tercihleri nasıl yapılır?  ÖSYM tercih klavuzu 2018 | Üniversite taban puanları... Milyonalarca öğrencinin üniversiteye gidebilmek için sabırsızlıkla bekledikleri gün sonunda geldi. 2018 YKS tercih kılavuzu ve tercih işlemleri ile ilgili tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre tercihler 7 - 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Öte yandan üniversite taban puanları da yine en çok merak edilen konular arasındaydı ancak yayınlanmadı. 2018 yılının üniversite taban puanları buradan ulaşabilirsiniz. Peki YKS tercih işlemleri nasıl yapılır? İşte YKS tercih kılavuzu ve diğer tüm detaylar…

YKS TERCİH KILAVUZU GÜNCELLENDİ

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği tercih işlemleri bugün itibari ile başladı. YKS tercihleri 7 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ÖSYM AİS üzerinden alınacak olan tercihler internetten yapılacak.

ÖSYM İLE YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

YKS tercih işlemleri bu sabah saatlerinden itibaren başladı. Adaylar ÖSYM ile internet üzerinden tercih işlemlerini gerçekleştirebilecekler. İşte ayrıntılar…

ÖSYM 2018 YKS (ÜNİVERSİTE) KILAVUZUNDA DEĞİŞİKLİK

ÖSYM YKS kılavuzunda yaptığı değişikliği, resmi internet sitesi www.osym.gov.tr üzerinden aşağıdaki açıklamayla birlikte duyurdu.

"Yükseköğretim Genel Kurulunca hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programları başarı sıraları aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir. 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu bu doğrultuda güncellenmiştir.

ÖSYM'NİN AÇIKLADIĞI TABLO 3 VE TABLO 4 NEDİR?

Üniversite öğrenci adayları YKS (Yükseköğretim Kurumları) sınavından 150 puan ve üzeri aldıysa, iki yıllık bölümler için Tablo 3 üzerinden başvurular yapabilirken, 180 puan ve üzeri için dört yıllık bölümler için başvuru yapabilir. 180 puan altında puan alanlar Tablo 4'ten başvuru yaparsa, geçersiz sayılacaktır.

ÜNİVERSİTELERİN BAŞARI SIRALAMASI DEĞİŞEN BÖLÜMLERİ

Hukuk programları EA En düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik programları SAY En düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık programları SAY En düşük 250 bininci (250.000)

Tıp programları SAY En düşük 50 bininci (50.000)

Öğretmenlik programları İlgili Puan Türünde En düşük 300 bininci (300.000)

* Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil

** Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil