Görünüşe göre masaüstü bilgisayar kullanıyorsunuz.. Masaüstü görünümüne geçmek ister misiniz?

EVET HAYIR
07 Nisan 2017 10:14
Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun özel eşyaları sergilendi

Türkiye'de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu retrospektifi olan "Sevmek Güzel Meslek" sergisi, Ankara Cermodern'de kapılarını ziyaretçilere açtı.

Yoğun katılımın olduğu serginin açılışında Bedri Rahmi'nin torunu Rahmi Eyüboğlu, serginin sponsoru Saya Grup ve Pharmactive İlacın Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak ve Gazeteci Yazar Doğan Hızlan'ın yanı sıra ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve eşi de yer aldı. Bugüne kadar hazırlanmış olan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisinde daha önce hiç sergilenmemiş parçalar dahil 150'ye yakın eser ve Bedri Rahmi'ye ait fotoğraflar, mektuplar, daktilosu ve özel eşyalar yer aldı.

"İnsanlarımızın sanatçılarımıza sahip çıkması kadar tanıması da önemli"

Sanatçının torunu Rahmi Eyüboğlu, sergi hakkında duygularını paylaştı. Dedesinin kendisine "adımın yarısı, canımın hepsi" dediğini ve 1990 yılından bu yana tüm sergi çalışmalarını organize ettiğini ifade eden Eyüboğlu, "1990 yılından beri yüzlerce sergi oldu ama bu geniş kapsamlı olması açısından diğerlerinden farklı. Yer de çok iyi, eserler ilk kez bir sergide nefes alarak sergileniyor. Ocak ayından beri süregelen bir çalışma, tabi ki zaman ve emek aldı. Bir sanatçıyı tanıtmak için yapılacak sergide seçilecek eserler önemlidir. Bu açıdan keşke dedem sağ olsaydı da kendi seçseydi. İnsanlarımızın sanatçılarımıza sahip çıkması kadar tanıması da önemli. Madem böyle bir sergi buraya gelmiş, gelip izlesinler derim" dedi. 

Gazeteci Yazar Doğan Hızlan ise, serginin bütün Türkiye'yi dolaşmasını ve bunu herkesin görmesini istediğini kaydetti. Ardından konuklar ve konuşmacılar aile fotoğrafı çektirerek sergiyi gezdi. 

Yağmur Yıldız - Mustafa Apaydın