Görünüşe göre masaüstü bilgisayar kullanıyorsunuz.. Masaüstü görünümüne geçmek ister misiniz?

EVET HAYIR
13 Ekim 2017 14:42

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bugün küresel ekonomide büyük bir başarı elde eden, evrensel düzeyde üretim ve ticaret becerisine sahip olan ülkemizi dünyanın 16. büyük ekonomisi yapan üretici, sanayici ve iş adamlarımızın standartlar konusunda göstereceği hassasiyetle daha büyük başarılar elde edeceği kanaatindeyim” dedi.

Bakan Özlü, “14 Ekim Dünya Standartlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Özlü mesajında, bugün standartlar ve belgelendirme hizmetleriyle birlikte dünyanın tek test, tek belge anlayışına doğru gittiğini ve üretim/tüketim biçimlerinde büyük bir entegrasyon yaşandığını belirtti. 

Modern dünya ile ticarette entegre olmak isteyen ve ticarette evrensel kurallara göre hareket eden Türkiye’nin küresel düzeyde bir ekonomik etkinliği hedeflediğini vurgulayan Özlü, “Dördüncü sanayi devrimi sürecini yakalamayı, yenilikçi, yeşil ve yüksek katma değerli üretim anlayışını hakim kılmayı hedeflerken, standartların bu hedefin en önemli parçalarından olduğunu unutmamak gerekir. Bilgi ve teknoloji transferini, çevreci üretimi, üretim süreçlerini geliştirmeyi, kaliteli ve güvenli üretim ve tüketimi hedefleyen standartlar ekonomimizdeki nitelik gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır. Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) tarafından 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’nün bu yılki temasının ‘Standartlar sayesinde daha akıllı şehirler’ olarak belirlenmesi yaşadığımız mekanlarda sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açılardan farkındalık sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Standartların şehirlerin güvenliğine, refaha, çevreci yaşama ve ulaşabilirliğe katkı sağlayacağına, özellikle planlama ve  politika açısından bu hususun göz önünde bulundurulması gerektiğine inandığını ifade eden Özlü, mesajında şunları kaydetti:

“Bugün küresel ekonomide büyük bir başarı elde eden, evrensel düzeyde üretim ve ticaret becerisine sahip olan, ülkemizi dünyanın 16. büyük ekonomisi yapan üretici, sanayici ve iş adamlarımızın standartlar konusunda göstereceği hassasiyetle daha büyük başarılar elde edeceği kanaatindeyim. Standartlar üretici ve sanayicimizi daha rekabetçi yapacak, ürün ve hizmetlerimizin ve markalarımızın dünyanın her yerinde tanınmasını sağlayacaktır. 2016 yılında yayınlanan ülkemizin ilk Ulusal Standardizasyon Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın önümüzdeki dönemde standardizasyonla ilgili çalışma ve politikalarda bize yol göstereceğine inanıyorum.

Biz de önümüzdeki dönemde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) aracılığıyla standartları ülke gündemine daha fazla taşımaya ve bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışacak, TSE’nin etkinliğini artırmak için de gayretlerimizi sürdüreceğiz. 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’nü kutluyor, üretici, sanayici, iş adamı ve tüm ekonomi aktörlerine başarılar diliyorum.”