Görünüşe göre masaüstü bilgisayar kullanıyorsunuz.. Masaüstü görünümüne geçmek ister misiniz?

EVET HAYIR
20 Temmuz 2018 14:11
2 tonluk metal boğa sanatseverlerin ilgisini çekiyor

Yaklaşık 10 bin hurda parçadan ve çeşitli materyallerde oluşan 2 ton ağırlığında ki metal boğa heykeli sergilenmeye başlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kyrylo Maksymenko'nun Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde bulunan atölyede, topladığı hurda metal malzemelerden yedi aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkardığı el yapımı boğa heykeli, kampüs içerisinde sergilenmeye başlandı.

2 buçuk metre yüksekliği, 5 metre uzunluğu ve 2 ton ağırlında olan metal boğa yapımında, hurda araçlardan toplanan 10 binden fazla metal malzemeler kullanıldı.
MİG kaynağı uygulanarak parçaların birleştirilmesiyle ortaya çıkan el yapımı sanat eserinde; yaklaşık 5 bin pul, 2 bin dişli çark, 3 bin somun, 500 vida, 200 metre demir tel ile demir ve eski araba parçaları malzeme olarak kullanıldı.

“Özveri ve zaman istiyor”

Kyrylo Maksymenko’nun gece gündüz metaller üzerinde çalışarak yaptığı boğa, üniversite öğrencilerinin yanı sıra kampüse gelen misafirler ile sanatseverlerin ilgisini çekiyor. 

Yaptığı çalışmayla ilgili olarak öğretim görevlisi Maksymenko, “Yaklaşık yedi ay boyunca atölyemde gece gündüz malzemeler üzerinde neyi nereye nasıl koymalıyım diye çalıştım. İki ton ağırlığındaki bu tasarım hurda araçlardan topladığım on binlerce metal parça ve demirleri doğal hallerinde kullanarak MİG kaynağı ve el aletleriyle uyumla birleştirilmesi sonucu ortaya çıktı. Atık metalleri doğal hallerinde kullanarak eser ortaya koymak diğer tekniklerle heykel yapmaya nazaran daha zor. Hurda malzemelerin bir sanatçının elinde sanat eserlerine dönüşmüş olması emek, özveri ve zaman istiyor” dedi.